InvezzInvezz

Kirgistan rozwija plany wprowadzenia krajowej waluty cyfrowej

Kyrgyzstan moves forward with national digital currency

Kirgistan kontynuuje prace nad pełnym wdrożeniem swojej krajowej waluty cyfrowej, somu cyfrowego.

Według lokalnego raportu medialnego z 11 grudnia parlament Kirgistanu zatwierdził projekt ustawy, która ustanawia ramy regulacyjne dla cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Dzięki tej decyzji Narodowy Bank Kirgistanu, bank centralny kraju, będzie mógł rozpocząć testy prototypowe CBDC na początku 2025 r.

Po zakończeniu okresu testowego, który ma potrwać do końca 2026 r., organ regulacyjny wyda decyzję o wdrożeniu usługi w całym kraju.

Dyskusje na temat zmian w prawie, które miałyby umożliwić integrację cyfrowego somu z krajowym systemem finansowym, rozpoczęły się na początku tego roku.

W sierpniu bank centralny zaproponował ustawę, która ustanowi go jedynym wydawcą i regulatorem CBDC.

Niewiele wiadomo o cyfrowym som, ale zgodnie z projektem ustawy przedstawionym w parlamencie, ma on wykorzystywać inteligentne kontrakty.

Platforma ułatwi transakcje i interakcje między operatorem, uczestnikami i użytkownikami.

System będzie obejmował cyfrowe portfele i cyfrowe konta, które będą stanowić podstawę transakcji.

Konta cyfrowe będą stanowić scentralizowany rejestr zarządzany przez operatora platformy, natomiast cyfrowe portfele umożliwią użytkownikom bezpieczne wysyłanie i odbieranie pieniędzy za pośrednictwem aplikacji bankowych i platform finansowych.

Ponadto system będzie obsługiwał zarówno transakcje online, jak i offline.

Transakcje wykonywane w trybie offline zostaną zapisane na urządzeniu użytkownika i zostaną zsynchronizowane z główną siecią w późniejszym czasie.

Zarządzanie kryptowalutą będzie miało miejsce w ramach Banku Centralnego, który będzie nadzorował emisję i rozliczenia cyfrowych somów, definiował zasady platformy, zarządzał kluczami szyfrującymi oraz zapewniał bezpieczeństwo i integralność operacyjną platformy.

Centralizacja może mieć wpływ na wykorzystanie somów cyfrowych

Centralizacja kontroli jest czynnikiem niepokojącym, który często powstrzymuje społeczeństwo przed pełnym zaufaniem i przyjęciem walut cyfrowych, ponieważ sprzeciwia się ona idei decentralizacji, którą wiele osób kojarzy z kryptowalutami.

Na przykład publiczne konsultacje prowadzone przez Rezerwę Banku Nowej Zelandii w sprawie potencjalnego CBDC wykazały, że większość respondentów obawiała się kontroli rządowej, wskazując na zwiększoną możliwość śledzenia i zmniejszoną prywatność jako kluczowe problemy.

Jeśli Narodowy Bank Kirgistanu zaplanuje scentralizowaną kontrolę nad cyfrowym somem, mogą pojawić się podobne obawy dotyczące kontroli rządowej, monitorowania finansowego i zmniejszenia prywatności, co może mieć wpływ na zaufanie i akceptację społeczną.

Plany wprowadzenia CBDC na całym świecie

Wiele jurysdykcji na całym świecie rozważa wprowadzenie własnych walut wspieranych przez państwo.

Na przykład Indie testują cyfrową rupię od 2022 r. i stopniowo wdrażają różne funkcje i plany mające na celu integrację CBDC z istniejącymi w kraju infrastrukturą płatności.

Jednakże Rezerwa Banku Indii zaleca ostrożne podejście, podkreślając konieczność uniknięcia pośpiechu w wdrażaniu rozwiązania na rynek detaliczny.

W innym miejscu Filipiny niedawno zakończyły testowanie swojej hurtowej cyfrowej waluty banku centralnego.

CBDC, nazwany Projektem Agila, ma na celu umożliwienie bezpiecznych, całodobowych przelewów międzybankowych przy użyciu technologii rejestru rozproszonego.


Altre notizie da Invezz

Più notizie