Efekt domina? Kryzys Northvolt powoduje rekordowy wzrost bankructw w Szwecji w październiku
Szwedzki producent akumulatorów Northvolt AB, niegdyś wschodząca gwiazda na europejskiej scenie zielonych technologii, znalazł się w centrum historycznego wzrostu liczby bankructw w Szwecji.
Według danych agencji informacji kredytowej Creditsafe, w październiku upadłość ogłosiła rekordowa liczba 821 przedsiębiorstw, co znacznie przekracza miesięczną średnią z ostatniej dekady, wynoszącą 576.
Do tego gwałtownego wzrostu cen w znacznym stopniu przyczynił się kłopotliwy projekt rozbudowy Skelleftea firmy Northvolt, która niedawno ogłosiła niewypłacalność.
„Kilka dużych bankructw jest powiązanych z kryzysem w Northvolt” – powiedział Creditsafe w oświadczeniu.
Agencja podała, że Konsultmäklaren Vakanta, firma o obrotach na poziomie 189 milionów dolarów, była największą firmą, która ogłosiła upadłość w październiku. Jej głównym klientem i jedną z przyczyn upadłości była firma Northvolt.
Poza tym dodał, że w październiku zbankrutowało co najmniej trzech dużych dealerów samochodowych – Fordon City Szwecja, Bilvörsäljning w Haninge i Bilvörsäljning w Knivsta.
Efekt domina
Główny projekt ekspansji firmy Northvolt, zarządzany przez jej jednostkę Ett Expansion AB, której obroty wyniosły 140 milionów, ogłosił upadłość w zeszłym miesiącu, co odbiło się negatywnie na dostawcach, których roszczenia wynoszą łącznie 606 milionów koron (56,8 miliona dolarów).
Oświadczenie to pojawiło się wkrótce po tym, jak firma Northvolt we wrześniu podjęła decyzję o zwolnieniu 1600 pracowników, w tym 1000 w fabryce w Skelleftea, w ramach pilnych działań mających na celu obniżenie kosztów.
„Zmierzamy w kierunku ponurej sumy na rok 2024, ponieważ przekroczyliśmy już sumę z 2023 r.” — powiedział dyrektor generalny Creditsafe Henrik Jacobsson. „Wiele firm wciąż walczy o przetrwanie”.
Oprócz tego, jak podaje Bloomberg, ATP, największy duński fundusz emerytalny, zredukował wartość swojego portfela aktywów nienotowanych na giełdzie o wartości 6 miliardów dolarów ze względu na inwestycję w podupadającego producenta baterii.
ATP, które posiada 5% udziałów w Northvolt i zainwestowało 2,3 miliarda koron (335 milionów dolarów), poinformowało w środę w swoich wynikach za trzeci kwartał o „nadzwyczajnych odpisach w kapitale prywatnym”.
Jak podają źródła, zmiany te odzwierciedlają głównie udziały w spółce Northvolt, ale mogą również obejmować inne inwestycje w nienotowanym portfelu.
Szybki rozwój firmy Northvolt od momentu jej założenia w 2016 r. był napędzany ambitnym celem wyprodukowania „najbardziej ekologicznej baterii na świecie”.
Wizja ta przyciągnęła miliardowe inwestycje i zamówienia od producentów samochodów, takich jak Volkswagen, BMW i Volvo.
Jednak biorąc pod uwagę spowolnienie na europejskim rynku pojazdów elektrycznych (EV), plany rozwoju firmy Northvolt znajdują się obecnie pod znaczną presją.
W czerwcu BMW anulowało wart 2,2 mld dolarów kontrakt z Northvolt, co jest przykładem spadku entuzjazmu rynku wobec pojazdów elektrycznych.
Czy ratunek jest już na widoku?
Jak niedawno donosił Bloomberg News, Northvolt jest bliski zabezpieczenia pakietu ratunkowego o wartości 300 milionów dolarów, który ma ustabilizować jego finanse.
Grupa inwestorów pod przewodnictwem Goldman Sachs oferuje Northvolt pożyczkę pomostową i stara się o zabezpieczenie w postaci akcji kanadyjskiej spółki zależnej.
Aby kontynuować projekt, potrzebują zgody od quebeckiego organu finansowego, Investissement Quebec, ponieważ posiada on zabezpieczony kredyt w wysokości 240 milionów dolarów kanadyjskich (174 milionów dolarów) na działce pod projekt budowy fabryki baterii Northvolt w pobliżu Montrealu.
Rządy Kanady i Quebecu zadeklarowały znaczące wsparcie dla projektu, przy czym Quebec zobowiązał się do przekazania 1,37 miliarda dolarów kanadyjskich (991 milionów dolarów), z czego część została już wypłacona.
W przypadku bankructwa Northvolt, Quebec będzie miał pierwszeństwo w spłacie pożyczki senioralnej, a następnie inni inwestorzy.
Rzecznik Northvolt odnotował pozytywne postępy w rozmowach na temat finansowania, wyrażając optymizm co do sfinalizowania umowy.
Investissement Quebec posiada również niezabezpieczoną pożyczkę zamienną w wysokości 270 milionów dolarów kanadyjskich od szwedzkiej spółki macierzystej Northvolt.