PGE - trudny start na 2024 rok

PGE za trzy pierwsze kwartały zarobiło ok. 3mld zł zysku netto i jeśli utrzyma poziom wyników to w całym 2023 roku zarobi ok. 3,5-3,8mld zł. Nie jest to jednak wynik zbytnio odbiegający od tego co było w poprzednich dwóch latach. Za dobrymi wynikami przemawia przede wszystkim tańszy węgiel oraz fakt, że ceny energii są utrzymywane na wysokim poziomie. Do tego coraz większy udział produkcji energii stanowią źródła odnawialne. Jednak sama energetyka wymaga nadal dużego nakładu inwestycyjnego.
Do tego spółka wspólnie z ZEPAK jest w projekcie elektrowni jądrowej co w przyszłości wesprze produkcję energii w ramach odchodzenia od węgla.
Jednak jednym z istotnych ryzyk związanych z inwestowaniem w spółkę jest udział Skarby Państwa w akcjonariacie spółki (60,86% akcji).
Jeszcze do 2016 roku spółka dzieliła się zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Nie były one może najwyższe, ale dawały stopę zwrotu na poziomie 5% rocznie. Jednak od 2017 roku spółka nie dziali się zyskami, a ta za 2015 rok była na poziomie 2,2%.
Czy spółka jednak wróci do dzielenia się zyskami. Dzisiaj spółka posiada znaczące zasoby środków pieniężnych (ok. 11mld zł) jednak jest to raczej przeznaczane pod inwestycje i potrzeby modernizacji sieci energetycznych. Czas pokaże, czy w przyszłości spółka wróci do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami.
Rzut techniczny
Jeśli spojrzymy na spółkę od października 2022 kiedy to rozpoczęły się wzrosty na spółkach notowanych na GPW to kurs w sierpniu 2023 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 100%. Jednak od sierpnia 2023 rozpoczęła się korekta, która sprowadziła kurs na poziom 6,35zł.

istantanea
Wykres 1. Interwał dzienny

Całkiem możliwe nawet, że kurs wejdzie w silniejszą korektę w okolice nawet 7,4-7,9zł co może być związane np. ze zmiana zarządu spółki w związku z nowym rządem w Polsce i decyzją głównego akcjonariusza o zmianie prezesa.
Jednak w szerszej perspektywie to może być ciekawy punkt zwrotny ponieważ po takich zmianach może przyjść pewna stabilizacja w spółce i akcjonariusze chętniej zainteresują się spółką.
Nakładając narzędzie zniesienia Fibonacciego liczone od szczytu 9,38zł do dołka na 6,38zł to właśnie jesteśmy w okolicach 61,8% zniesienia tj. 8,1zł. Kolejny poziom to 7,74zł i dalej na 7,4zł.

istantanea
Wykres 2. Interwał dzienny | zniesienia Fibonacciego

Mnie osobiście negatywnie zaskoczyłby punkt pokonania 7,4zł ponieważ wtedy kurs akcji mógłby ponownie testować poziom 6,4zł, a w efekcie korekta mogłaby przejść w spadki na poziom nawet 5zł.
Jeśli jednak poziom 7,74zł się wyborni to będzie to na tyle istotne wsparcie, że kurs może ruszyć mocniej w kierunku 9,4zł (szczyt z sierpnia 2023) i ostatecznie wrócić ponad 10zł z celem na 12zł i to może nawet w 2024 roku. Z pewnością taki scenariusz będzie wspierany przez wyniki kolejnych kwartałów bieżącego roku.
Na wskaźnikach nadal jesteśmy w fazie wyprzedaży akcji jednak i trzeba się liczyć, że jeszcze wspomniane wsparcie na 7,74zł będzie testowane. Dlatego warto obserwować akcje.

istantanea
Wykres 3. Interwał dzienny | MACD | RSI | RSX

Jako ostatni punkt dla wsparcia 7,74zł dodam EMA200 która dzisiaj pokrywa się z 50% zniesienia Fibonacciego (Wykres 2.)

istantanea
Wykres 4. Interwał dzienny

Wsparcie: 8,1/7,7/7,4zł
Opór: 8,64/9,4/10,5zł


Notka:
spółkę posiadam w swoim portfelu długoterminowym, a niniejszy pomysł jest dla sprawdzenia swojego założenia Long w perspektywie 12 miesięcy.
W żaden sposób nie należy traktować tego pomysłu jako rekomendacji zachęcającego do zakupu lub sprzedaży akcji.

Technical IndicatorsPGETrend AnalysisWIG 20

Podobają się analizy, uważasz, że są przydatne? Możesz postawić kawę: buycoffee.to/analizyd za co dziękuję :)

Twitter: twitter.com/AnalizyD
*Każda analiza to prywatne zdanie/opinia i nie stanowi rekomendacji do kupna/sprzedaży akcji"
Anche su:

Pubblicazioni correlate

Declinazione di responsabilità