Oburzeni zachowaniem indeksu WIG20 w ostatnim tygodniu postanowiliśmy pogrzebać głębiej w danych z zakresu korelacji światowych indeksów i naszego parkietu. Ku naszemu zaskoczeniu, znaleźliśmy kilka bardzo ciekawych prac 😉
Nie jesteśmy pierwszymi, którzy postanowili zbadać tą zależność. Krzysztof Hołubowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w 2014 roku zaprezentował swoją pracę pt. „Korelacja indeksów cen akcji na globalnych rynkach finansowych”. Autor zbadał powiązanie światowych rynków finansowych i postawił sobie następujące pytania badawcze:
- Jak silne są związki poszczególnych parkietów światowych? - Czy w okresie bessy lub hossy powiązania są silniejsze lub słabsze? - Z jakimi rynkami najbardziej powiązany jest polski indeks giełdowy WIG 20? Nam praca naprawdę się spodobała. Autor, badając wzajemne zależności, uzyskał informacje o powiązaniach korelacyjnych, które występują pomiędzy giełdami na całym świecie. Ciekawostką jest, że liczba publikacji na temat powiązań na rynkach finansowych spada w okresach względnego spokoju, natomiast w czasach turbulencji takich prac jest dużo więcej i bardzo często nabierają one efektu domina, zarażając kolejne rynki finansowe.
Nas trochę zdezorientował ostatni tydzień pod względem zachowania WIG20 w relacji do niemieckiego DAX’a. Być może zbyt pochopnie zagraliśmy na spadki WIG20, ale pokierowane to było również słabość właśnie niemieckiego indeksu. Zakładaliśmy więc, że tak bliski kraj oraz tak duża gospodarka jest klarownym kompasem dla warszawskiego parkietu. Okazało się jednak, że nie do końca. 24 maja sprzedaliśmy kontrakty (forex) na WIG20 czyli zajęliśmy pozycję, która umożliwiła nam zarabianie na spadkach kursu. Od tego dnia, DAX spadł o około 2,4 % zaliczając w tym czasie 2 sesje spadkowe po około 1,5%. WIG20 natomiast w tym czasie zyskał około 2,3 % i odnotował bardzo silne wzrosty podczas dwóch ostatnich sesji tygodnia. Zaczęliśmy więc wątpić w jakąkolwiek korelację pomiędzy indeksem WIG20 i DAX. Nasze wątpliwości okazały się znaleźć pokrycie w wynikach badań pana Krzysztofa Hołubowicza, który zauważył iż biorąc pod uwagę siłę zależności, nie można jednoznacznie stwierdzić, iż jest ona znacząca pomiędzy wszystkimi rynkami na świecie. Ostatni tydzień jest jednak sprzeczny do uzyskanych rezultatów przez autora w/w pracy, który stwierdził iż w krótszych okresach, uwzględniających pojedynczy ruch cen, związki pomiędzy poszczególnymi rynkami finansowymi są silne, czego potwierdzeniem są wysokie wartości wskaźnika korelacji. Na podstawie całego okresu badania (1999-2011) autor stwierdza, że polski rynek akcji najbardziej zsynchronizowany jest z krajami rozwijającymi się. Bardzo duża korelację z pozostałymi rynkami widać w okresach mocnych spadków i wzrostów, ale długoterminowych.
Le informazioni ed i contenuti pubblicati non costituiscono in alcun modo una sollecitazione ad investire o ad operare nei mercati finanziari. Non sono inoltre fornite o supportate da TradingView. Maggiori dettagli nelle Condizioni d'uso.