Arctic to spółka która zajmuje się produkcją papieru, jednak nie jest to zwykły papier, a graficzny, co sprawia że spółka w swojej branży jest liderem. Poza produkcją papieru graficznego produkuje również celulozę a w najbliższym czasie chce rozpocząć produkcję opakowań tekturowych których na rynku w pierwszej połowie 2021 roku zabrakło na rynku, po tym jak w trakcie covidowego spowolnienia gospodarki spadło zapotrzebowanie na karton i papier opakowaniowy. Dodatkowo spółka publikując swoją niedawną strategię podała, że swój rozwój oprze o:
1. Opakowania 2. Energia 3. Papier graficzny 4. Celuloza
Każdy z tych obszarów jest już wykorzystywany dzisiaj, jednak w najbliższych latach spółka chce się rozwijać w tych dziedzinach. Niedawno spółka podała, że zysk operacyjny w 3Q2021 wyniósł 72,8mln i był wyższy o 13,6% r/r Spółka jest też właścicielem Rottneros z segmentu celulozy, która również przynosi zyski, a te są w formie dywidendy transferowane do spółki matki. Ważne jest również to, że ceny papieru cały czas rosną i w najbliższym czasie popyt na nie spadnie. Dodatkowe zapotrzebowanie wygenerowane zostało przez produkcję choćby miliardów maseczek jednorazowych, gdzie jest wykorzystywana celuloza medyczna (ta nie jest produkowana przez ATC) co oznacza, że w innych obszarach brakuje tego surowca i na tym dzisiaj korzysta spółka. Dla przykładu cena makulatury na rynku polskim wzrosła ponad dwukrotnie z poziomu 350zł/t na początku roku do 800zł/t w ostatnich miesiącach i wg ekspertów ten poziom cen utrzyma się jeszcze w 2022 roku, a nawet będzie dalej rosnąć, co świadczy o wysokim popycie na papier i opakowania tekturowe. Sama spółka poinformowała, że jej portfel zamówień jest pełny na najbliższe dwa miesiące, a nowe zamówienia wpadają w dalsze okresy realizacji. Arctic Paper podał też w jednym z komunikatów, że wspólnie ze spółką Rottneros podpisały list intencyjny w sprawie budowy fabryki opakowań z formowanego włókna celulozowego w Kostrzynie nad Odrą. Przybliżona wartość inwestycji to 12-14 mln €, z czego udział ATC wyniesie 50 proc. Według szacunków spółki inwestycja przyniesie roczny przychód w wysokości 9-11 mln€ co wpłynie znacząco na przychody spółki w kolejnych latach.
Analiza Techniczna
Patrząc na wykres można zauważyć, że kurs poruszał się od 2013 roku w szerokim kanale wzrostowym ze szczytem na poziomie 5,3zł. Jednak w czerwcu 2019 roku rozpoczął się nowy trend wzrostowy i z poziomu 2,5zł można wyznaczyć wąski kanał który trwa do dzisiaj. Kanał ten wyprowadził kurs ponad główny jednak w styczniu gdy kurs lekko wyszedł na 7,55zł natychmiast skorygował by ponownie testować górną krawędź w kwietniu 2021 oraz na koniec sierpnia 2021 gdzie kurs osiągnął poziom 8zł. Na początku grudnia kurs przetestował od góry ponownie główny kanał i ostatecznie odbijając od niego rozpoczął nową fazę wzrostów ku górnej krawędzi czerwonego kanału wzrostowego.
Wykres 2. Interwał dzienny
Nanosząc zniesienie Fibonacciego od ostatniego szczytu na poziomie 9,3zł do dołka 7,3zł to kurs właśnie jest w okolicach oporu na poziomie 8zł ale ten główny to 8,21zł gdzie mamy 50% zniesienia Fibonacciego fali spadkowej. I jeśli ten poziom uda się przebić to jest szansa na ponowy test 9zł gdzie mamy ostatni szczyt.
Na wykresie tygodniowy można wyznaczyć opór oznaczając ostatni szczyt i wsparcie z maja-czerwca 2011 roku kiedy kurs bronił się przez dłuższy czas na wsparciu tj. 9,3zł
Wykres 2. Interwał tygodniowy
Jeśli na cały wykres w ujęciu tygodniowym nałożymy zniesienia Fibonacciego to 50% korekty liczonej od szczytu z marca 2009 do dołka we wrześniu 2013 wypada na 11,7zł gdzie może być finał całej fali wzrostowej zakończonej w przyszłym roku.
Le informazioni ed i contenuti pubblicati non costituiscono in alcun modo una sollecitazione ad investire o ad operare nei mercati finanziari. Non sono inoltre fornite o supportate da TradingView. Maggiori dettagli nelle Condizioni d'uso.