Skupiając się na KRÓLU kryptowalut nie wolno zapomnieć również o "księżniczce", czyli Ethereum. Z uwagi na pracę zawodową nie zdołałem opublikować analizy informującej o nadchodzących spadkach na Ethereum. Jak widać moje przeczucie było słuszne, choć niestety nie załapałem się na ten ruch ustawiając zlecenie short na poziomie 4600USD- licząc, że cena cieniem naruszy linię kanału spadkowego. Nie ma co jednak rozpaczać i zajmijmy się obecną sytuacją.
---------------------------------------- Jak widać ETH, podobnie jak Bitcoin, po długim impulsie wzrostowym, znajduje się obecnie w korekcie i lokalnym trendzie(kanale) spadkowym. Z uwagi na fakt, iż jak większość wierzę, że jeszcze nie osiągnęliśmy szczytów, to warto jednak zastanowić się nad obraniem strategii i ewentualnymi alternatywnymi scenariuszami.
Pozycja na Longi Obecnie zaliczyliśmy formację Gartleya i w mojej ocenie spadki były nieuniknione. Ruch ten (podobnie jak na Bitcoinie) był dosyć intensywny i można było na nim osiągnąć maksymalny TP, który często jest wyznaczany w okolicach punktu C i A treściowej formacji. Tym samym nic dziwnego, że spadki zatrzymały się w okolicach punktu A. Dodatkowo mamy tu mierzenie 38,8 Fibo całego impulsu wzrostowego, które jednocześnie zgrywa się idealnie z wierzchołkiem z początku września 2021 roku (zielona przerywana linia). Jest to silne wsparcie, które jak widać w ostatnich dniach było dwukrotnie testowane. Ponadto w żółtej strefie znajdują się szczyty i dołki, które również stanowią siatkę wsparć. Istotnym wydaje się również, że cena dotarła do dolnej krawędzi kanału spadkowego. Tym samym można było przewidywać, że spadki wyhamują i najprawdopodobniej tak właśnie większość ludzi zagrało, gdyż cena tu zaczęła rosnąć. Warto też zwrócić uwagę, że na wskaźniku RSI rysuje się nam bycza dywergencja. Tego rodzaju sytuacja połączona z poziomem wsparcia oraz dolną krawędzią kanału spadkowego może nam dawać sygnał, że jest to dobre miejsce na zajęcie pozycji długich.
---------------------------------------- Czy jednak na pewno? No właśnie...... Zanim zajmiemy pozycję i obierzemy kierunek, należy zastanowić się, czy aby nie ma przesłanek mówiących o scenariuszu odwrotnym. Jak wskazałem powyżej (po długich wzrostach) znajdujemy się w kanale spadkowym i rysujemy korektę. W mojej ocenie pierwsza fala korekty składa się z 5 odcinków, co na wykresie zaznaczyłem cyframi od 1 do 5. Po zakończeniu tej fali zaliczyliśmy trzyodcinkową korektę w korekcie ABC. Tym samym do realizacji teorii Elliota powinna teraz nastąpić druga fala spadków składająca się z 5 odcinków. Przyjmując tego rodzaju założenie można stwierdzić, że najprawdopodobniej obecnie wyrysowaliśmy dopiero pierwszy odcinek i czekają nas dalsze spadki. Spadki te mogą zatrzymać się w okolicach mierzenia 50 Fibo całego impulsu wzrostowego i mierzeń 127,20 Fibo poszczególnych odcinków z fali korekcyjnej ABC. Klaster ten zaznaczyłem jasnym zielonym kolorem. Bardziej realnym miejscem zatrzymania się spadków jest jednak drugi wyznaczony klaster. W tym miejscu wypada nie tylko mierzenie 61,8 Fibo ale i zewnętrzne mierzenia 161,8 Fibo, a także mierzenie FS100 rozszerzenia Fibo całej fali korekcyjnej. Są to też okolice linii trendu wzrostowego (zielona ciągła linia).
-------------------------------------- Co wybrać? Każdy oczywiście musi zdecydować samodzielnie. Z uwagi jednak na fakt, iż cena Bitcoina spadła poniżej wsparcia i zanegowała układ korekty nieregularnej o czym pisałem w poprzednich analizach, przewiduję, że zarówno cena Bitcoina jak i pozostałych altów jeszcze poleci w dół. Tym samym pomimo już kształtującego się odreagowania nie liczę na wybicie z kanału spadkowego. Dodatkowo pomimo pojawienia się "większego" wolumenu skumulowanego, świadczącego o pojawieniu się kupujących, to warto jednak zobaczyć co zrobili sprzedający i cały wzrost kształtujący się przez kilka ostatnich dni, zniwelowali w zaledwie w 12 godzin. Kolorem czerwonym zaznaczyłem klaster do którego przewiduję, że dojdzie cena ETH, a następnie zawróci pogłębiając spadki, tworząc trzeci odcinek trzeciej fali spadkowej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zaznaczony prostokąt, który zarówno określa wysokość jak i długość ostatniej tak dużej fali korekcyjnej występującej w poprzednim impulsie wzrostowym. Może to świadczyć, że jeszcze nie zakończyliśmy obecnej korekty i nie dobiliśmy do jej dna. Ta wersja bardziej do mnie przemawia i będę próbował ją rozegrać. Możliwe, że spadki nawet będą jeszcze głębsze ale nie będę jeszcze teraz straszył i poczekam co pokaże wykres. Zanegowanie tego scenariusza nastąpi do wyjściu górą z czerwonego klastra i jego utrzymaniu. Wtedy możemy spodziewać się ataku na punkt (A), a nawet ataku na górne ograniczenie kanału spadkowego. Za przyjęciem jednak scenariusza spadkowego przemawia również fakt, iż możemy rysować byczą formację Nietoperza. Za wcześniej jednak, aby jednoznacznie za tym się opowiedzieć.
----------------------------------------------- UWAGA: Nie jest to porada inwestycyjna ani rekomendacja, a tylko i wyłącznie moje subiektywne odczucie. Każdy przed podjęciem decyzji inwestycyjnej winien sam dokonać analizy rynku i taką decyzję oprzeć o własne przemyślenia. Pamiętaj inwestowanie wiąże się z ryzykiem i możliwością utraty nawet całego kapitału.
Le informazioni ed i contenuti pubblicati non costituiscono in alcun modo una sollecitazione ad investire o ad operare nei mercati finanziari. Non sono inoltre fornite o supportate da TradingView. Maggiori dettagli nelle Condizioni d'uso.